Tiyatro Salonu Ses Sistemleri

Bir tiyatro oyunun sahneleneceği yere bağlı olarak, tiyatro salonuna kurulacak ses sistemi, en az bu salonun yalıtımı kadar önemli bir konudur. Çünkü iyi bir ses sisteminden verim alınabilmesi için öncelikle salonda kaliteli bir yalıtım yapılmak zorundadır. Arkasından ses sistemleri kurulurken, salonun büyüklüğü ve şekli, salonun duvarları ve tavanların yüksekliği ve ses kaynağı olarak sahnenin karakteristikleri dikkate alınarak, tiyatro salonunda akustik bir ses düzenleme çalışmasının yapılması gerekmektedir.

Tiyatro Salonu Ses Sistemi Fiyatları

Tiyatro Salonu Ses Sistemi FiyatlarıBu çerçevede olmak üzere dış çevreden içeri yansıyacak sesler, salon içinde yankılanma problemleri ve sesin salonda yeterli seviyede dağılmaması gibi problemlerin çözülmüş olması gerekmektedir. Aksi halde bu durum salonda bulunan dinleyicilerin rahatsız olmalarına ve sanatçıların dikkatlerinin dağılmasına neden olabilir. Bu bakımdan bir tiyatro salonunda, yetkin ve deneyimli mühendisler tarafından yapılacak çalışmaların önemi büyüktür. Ses akustiğinin düzenlenmesinde, yalıtım çalışmaları kadar, seçilecek ses sistemi özellikleri ve kapasitesi de önemli bir rol oynamaktadır. Tiyatro salonu ses sistemleri projelendirilirken, ihtiyaca en uygun ekipmanların seçilmesi ve buna göre fiyatlandırma yapılması gerekmektedir.

Tiyatro salonu ses yalıtımı çalışmalarında günümüzde farklı boyut, renk ve model seçenekleri bulunmaktadır. Ses yalıtımı için akustik melamin süngerler, bariyerli ses yalıtım süngerleri, akustik kumaş paneller, kauçuk tabanlı akustik halılar ve kadife kumaşlı tekno touch süngerler kullanılmaktadır. Antik dönemlerde yapılan tiyatrolarda da en önemli nokta ses akustiğidir. O dönemde yapılan antik tiyatrolarda, bugün birçok tiyatronun ses kalitesinden daha üstün ses kalitesi olduğu tespit edilmiştir. Antik tiyatrolarda uygulanan mükemmel geometriler ve eğimlendirilmiş konumlar, yapının akustiği üzerinde etkili olmuştur. Herhangi bir elektronik cihaz kullanılmamasına rağmen tiyatronun her noktasında yeterli ses seviyesi elde edilmiştir.

Ancak günümüzde daha çok kapalı tiyatro alanları inşa edilmektedir ve bu mükemmellikte bir ses düzeni için modern ses sistemleri kullanılması gerekmektedir. Bu yapılırken de hem sahneden sesin salona verilmesinde, hem de sesin salon içinde dağılmasında en uygun ses sistemlerinin seçilmesi gerekmektedir. Kapalı alanlarda yapılan birçok etkinlikte olduğu gibi tiyatro salonları için de, hoparlörlerin kapasiteleri, yerleştirilmesi ve ses seviyeleri önem taşımaktadır. Salonda bulunan kişileri rahatsız etmeyecek, ancak duymalarını zorlamayacak bir ses sistemi kurulmak zorundadır.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!

TOP