Stadyum Ses Sistemleri

Stadyumların kapasiteleri yanında tezahürat sesleri de dikkate alınacak olursa, kurulacak stadyum ses sistemleri çok güçlü ve açık hava için uygun olmak zorundadır.

Bir stadyumda ulaşılan en yüksek ses seviyesini hiç merak ettiniz mi? Guinness dünya rekorları resmi kayıtlarına göre 2000 yılında taraftarların tezahüratı ile bir stadyumda ulaşılan en yüksek ses rekoru 129 desibelin biraz altındadır. Ancak Galatasaray’ın Fenerbaçe’yi konuk ettiği bir derbide bu rekor 131.8 desibellik bir sonuç ile kırılmıştır. Bizzat Guinness yetkilileri tarafından yaplan ölçümler kayıt altına alınmıştır. Bu şekilde dünya rekoru artık Galasaray’ın olmuştır. Aslına bakılırsa Beşiktaş’ın Liverpool ile yaptığı maçta da 132 desibellik bir rekor kırılmıştır, ancak bu ölçümler Guinness yetkilileri tarafından yapılmadığı için resmiyet kazanmamıştır.

Desibel, ölçülen ses şiddeti birimidir. İnsan kulağının işitebileceği en düşük ses 0 desibeldir. Bir roketin fırlatılışı sırasında oluşan sesin şiddeti ise 180 desibeldir. Teorik olarak desibeller logaritmik olarak yükselir ve düşer. Bu nedenle 20 desibel bir ses şiddeti, 10 desibel bir sesin şiddetinden iki değil on kat daha şiddetlidir. 30 desibel bir ses şiddeti, 10 desibel bir sesin şiddetinden üç değil yüz kat daha şiddetlidir.
Fısıltı şeklindeki bir konuşmanın ses şiddeti 30 desibel olurken, bir rock konserindeki ses şiddeti 110 desibeldir.

Stadyum Ses Sistemleri Özellikleri

Stadyum Ses Sistemi Seti FiyatlarıStadyumların kapasiteleri yanında bu tezahürat sesleri de dikkate alınacak olursa, kurulacak stadyum ses sistemleri çok güçlü olmak zorundadır. Uzmanlara göre sürekli olarak 85 desibel üzerindeki bir sese maruz kalınması durumunda, bu durum insanların işitme sistemleri üzerinde tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ancak diğer yandan 40 bin, 50 bin hatta 80 bin kişiye ulaştırılacak ses gücünün de çok olması gerekir.

Ses güçlendirme sistemleri günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Bu sistemler, gittikçe gelişen ev sinema sistemleri ve müzik sistemlerinde kullanılan amfi ve hoparlör sistemlerinden, stadyumlar, büyük eğlence mekanları ve oditoryumlarda kullanılan ve mekanın gereksinimlerine göre daha güçlü amfilere ve hoparlörlere kadar çok geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

Stadyum Ses Sistemi Fiyatları & Kurulumu

Özellikle stadyumlarda verimli sonuç alabilmek için, amfi ve uygun özelliklerde hoparlör seçimi ve bunların konumlandırılması, mühendislik çalışması gerektiren bir iştir. Bugün güçlü ses sistemleri, stadyumların mimari akustik tasarımlarında önemli bir yer tutmaktadır. Bir yandan mimari akustik, bir yandan da ses mühendisliği disiplinleri stadyumlar için ayrılmaz ikilidir.

Stadyum ses sistemi fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki formumuzu doldurabilirsiniz.

TOP