Sinema Salonu Ses Sistemleri

Bir dönem sinema salonları, seyirci çekmekte güçlük çekse de, günümüzde sinema sanatında teknolojik gelişmeler sonuna kadar kullanılmakta ve son derece etkin bir konumda büyük kitleleri etkisi altına almaktadır.

Bugün sinema salonları, modern, teknolojik ve estetik anlamda, mekan olarak düşleri zorlayan tasarımlara sahiptir. Bir zamanlar ana caddelerde sadece birer film izleme yeri olan sinemalar, bugünlerde büyük alışveriş merkezlerinin birçoğunda yer alan, birkaç salonlu kompleksler haline gelmiştir. Bugünün gereksinimleri doğrultusunda tasarlanan ve en üstün konfor koşullarına sahip bu sinemalarda, maksimum düzeyde sanal ortam yaratılmakta ve izleyiciler tümüyle perdedeki olayların içine alınmaktadır.

Sinema Salonu Akustik Özellikleri

Günümüzde sinema salonu inşa edilirken, aydınlatma, iklimlendirme, oturma sistemleri ve elbette akustik tasarım kriterlerine uyulmaktadır. İyi bir sinema salonunda sadece iyi bir akustik ortamın sağlanması için birçok ayrıntının birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir.

Sinema Salonu Ses Sitemi Akustik ÖzellikleriDaha yakın zamana kadar bir sinema salonunun akustik özelliklerini belirleyen ve tasarımda ön planda tutulan tek bir kriter yansıma iken, bugün salonun akustik özelliklerini şu üç faktör belirlemektedir: ses düzeyi, yansımalar ve yansıma süresi. Bu üç faktör de aslında birçok alt faktör içermektedir.

Sinema salonlarının iç düzenlemeleri yapılırken akustik en önemli parametrelerden biridir. Esasen konferans salonları, konser salonları ve benzeri mekanlar için öngörülen akustik parametreleri birbirinden farklıdır. Sinema salonlarında, perde ve koltukların salonda algılama açılarını ifade eden oransal değerler kullanılmaktadır. Benzer şekilde sinema salonlarında izleyicilerin bakış açılarını gösteren açı ve yükseklik değerleri de kullanılmaktadır. Ses şiddetinin belirlenmesinde ve sesin salonda yayılmasında bu değerler dikkate alınmaktadır.

Bunun yanı sıra konser salonlarında, tiyatro salonlarında veya konferans salonlarında olduğu gibi sinemalarda da ses yalıtım sistemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Sinema Salonu Ses Sistemi Fiyatları

Bir sinema salonunda kullanılacak profesyonel ses sistemleri tasarımı, kurulması ve uygulamaya alınması çalışmalarına, mutlaka ses mühendislerinin katılması gerekmektedir. Çünkü akustik parametreler, konuşmalarda ve müzikte belirgin farklılıklar göstermektedir. Yapısal olarak konuşma ve müzik sesleri birbirinden farklıdır ve bir sinema salonunda olması gereken akustik parametreler de konuşma ve müzik sesleri bakımından farklı ele alınmak zorundadır.

Ses sistemleri tasarımını akustik parametreler doğrudan etkilemektedir. Bir sinema salonu tasarımında salon biçimi, sahne, duvarlar, tavan ve izleyici alanı yanında kurulacak ses sistemleri de bu bakımdan önemlidir.

Yukarıda saydığımız özelliklere uyan kaliteli bir sinema salonu ses sistemi fiyatları ve tasarımı için lütfen aşağıdaki formu doldurarak teklif isteyiniz.

TOP