Restoran Ses Sistemi

Bir restoranda çalınan bir müziğin, çatal kaşık sesleri arasında kaybolması kimsenin hoşuna giden birşey değildir. Bir restoranın talep görmesi ve isim yapmış olması, mutlaka sunduğu tatlarla doğrudan ilgilidir, ancak bugün restoranlar sadece yemek yenilen değil, hoşça vakit geçirilen mekanlar olarak da kabul edilmektedir. Bir restoranın havası, ambiyansı ve çekici olması, büyük ölçüde tasarım özelliklerine de bağlıdır. Bu tasarım özellikleri arasında, kurulacak ses sistemleri de büyük bir öneme sahiptir.

Baş başa geçirilen bir akşam yemeği, bir yaş günü veya özel bir gün kutlaması, bir iş yemeği veya hangi amaçla olursa olsun restoranda geçirilecek zaman özel bir zaman olmalıdır. Bu özelliği çekici kılan da geri planda çalacak, rahatlatıcı ve sakinleştirici bir müziktir. Bu bakımdan restoranlara kurulacak ses sistemleri, bir bar veya gece kulübünde kurulacak sistemlerden çok farklıdır.

Restoran Ses Sistemleri Fiyatları Nedir?Restoranlarda kurulacak ses sistemlerinde çok sayıda hoparlör kullanmak, sesin eşit miktarda dağılmasını sağlamak bakımından önemlidir. Çok sayıda hoparlör kullanılarak, aslında daha düşük volümde, sesin alanda yeterli miktarda dağılması sağlanmaktadır.

Restoranların büyüklüğüne ve istenen ses yüksekliğine bağlı olarak hoparlör sayısına ve gücüne karar verilmesi gerekmektedir. Bir restoranda çalınan bir müziğin, çatal kaşık sesleri arasında kaybolması kimsenin hoşuna giden birşey değildir. Bir restoranın talep görmesi ve isim yapmış olması, mutlaka sunduğu tatlarla doğrudan ilgilidir, ancak bugün restoranlar sadece yemek yenilen değil, hoşça vakit geçirilen mekanlar olarak da kabul edilmektedir. Bir restoranın havası, ambiyansı ve çekici olması, büyük ölçüde tasarım özelliklerine de bağlıdır. Bu tasarım özellikleri arasında, kurulacak ses sistemleri de büyük bir öneme sahiptir.

Başbaşa geçirilen bir akşam yemeği, bir yaş günü veya özel bir gün kutlaması, bir iş yemeği veya hangi amaçla olursa olsun restoranda geçirilecek zaman özel bir zaman olmalıdır. Bu özelliği çekici kılan da geri planda çalacak, rahatlatıcı ve sakinleştirici bir müziktir. Bu bakımdan restoranlara kurulacak ses sistemleri, bir bar veya gece kulübünde kurulacak sistemlerden çok farklıdır.

Restoranlarda kurulacak ses sistemlerinde çok sayıda hoparlör kullanmak, sesin eşit miktarda dağılmasını sağlamak bakımından önemlidir. Çok sayıda hoparlör kullanılarak, aslında daha düşük volümde, sesin alanda yeterli miktarda dağılması sağlanmaktadır.

Restoranların büyüklüğüne ve istenen ses yüksekliğine bağlı olarak hoparlör sayısına ve gücüne karar verilmesi gerekmektedir. Restoran çok büyük ise, normal ses sistemleri yerine trafolu sistemlerin kullanılması gerekir. Çünkü teknik olarak normal bir ses sisteminde 30 metre bir kablo uzunluğu, seste yüzde 50 oranında kapıp yaratır. Bu aynı zamanda güç ünitesine aynı oranda yük binmesi demektir. Bu durum bozuk seslere ve sık arızalara neden olabilir. Trafolu sistemlerde ise kablolama sisteminin sayısına ve uzunluğuna bağlı olmadan ve seste bir kayıp olmadan ses taşınmış olmaktadır.

Çoğu restoranda dekoratif tasarım sırasında tavanda alçıpan kullanılmaktadır. Bu durumda hoparlör sistemleri tavana gömülerek monte edilebilmektedir. Bu hem restoranın ambiyansı hem de müziğin daha etkileyici olması açısından tercih edilmektedir.

Ses sistemleri üreten firmalar son yıllarda restoranlar gibi birçok yaşam alanını birer eğlence merkezine dönüştürebilecek kapasitede ve içinde birçok özellik barındıran, çok işlevli cihazlar üretmektedir. Bu kadar fazla seçenek arasında doğru olanına karar vermek ise, mutlaka bir uzman desteğine ihtiyaç göstermektedir.çok büyük ise, normal ses sistemleri yerine trafolu sistemlerin kullanılması gerekir. Çünkü teknik olarak normal bir ses sisteminde 30 metre bir kablo uzunluğu, seste yüzde 50 oranında kapıp yaratır. Bu aynı zamanda güç ünitesine aynı oranda yük binmesi demektir. Bu durum bozuk seslere ve sık arızalara neden olabilir. Trafolu sistemlerde ise kablolama sisteminin sayısına ve uzunluğuna bağlı olmadan ve seste bir kayıp olmadan ses taşınmış olmaktadır.

Çoğu restoranda dekoratif tasarım sırasında tavanda alçıpan kullanılmaktadır. Bu durumda hoparlör sistemleri tavana gömülerek monte edilebilmektedir. Bu hem restoranın ambiyansı hem de müziğin daha etkileyici olması açısından tercih edilmektedir.

Restoran Ses Sistemleri Fiyatları

Ses sistemleri üreten firmalar son yıllarda restoranlar gibi birçok yaşam alanını birer eğlence merkezine dönüştürebilecek kapasitede ve içinde birçok özellik barındıran, çok işlevli cihazlar üretmektedir. Bu kadar fazla seçenek arasında doğru olanına karar vermek ise, mutlaka bir uzman desteğine ihtiyaç göstermektedir.

İşletmekte olduğunuz mekan için restoran ses sistemleri fiyatlarını aşağıdaki formu doldurarak öğrenebilirsiniz.

TOP