Gece Kulübü Ses Sistemleri - Bar Ses Sistemleri

Gece kulübü, bar, disko ve restoran gibi mekanlar için, ses, ışık ve görüntü sistemlerinin, mekanın yapısına, atmosferine ve ambiyansına uygun şekilde tasarlanması, doğru ekipmanların seçilmesi ve ses sistemlerinin profesyonel yöntemlerle kurulması gerekmektedir.

Ancak her şeyden önce bu mekanlarda ses seviyesi bir miktar yüksek olacağı için öncelikle mekanın ses yalıtımının yapılması gerekmektedir. Genel olarak gece kulübü ve bar gibi eğlence yerlerinde karşılaşılan en büyük problem, dengesiz ses şiddeti ve gürültü kirliliğidir. Bu yerlerde yeterli bir ses yalıtımı yapılmadığı zaman, kapalı alanda oluşan ses, dış ortama geçmekte ve yakın çevrede büyük rahatsızlığa neden olmaktadır. Bu durum insanların sağlığı bakımdan risklidir. İlgili yasal düzenlemelerde de gece kulübü ve bar gibi eğlence yerlerinde ses yalıtımının yapılması zorunlu tutulmaktadır.

Gece kulüpleri ve barlar dahil her türlü eğlence yerleri için profesyonel yalıtım ses firmaları tarafından, yanmaz akustik süngerler veya bariyerli süngerler gibi malzemeler kullanılarak, dış çevre için ortaya çıkan aşırı gürültü problemleri önlenmektedir.

Gece Kulübü ve Bar Ses Sistemleri Kurulumu

Bar Ses Sistemi Fiyatları - Tavan HoparlorüSes sistemleri kuran firmalar, eğlence mekanı için tasarım çalışmalarına başlarken, öncelikle bu mekanların ses yalıtım özelliklerini belirlemek ve yeterli olmaması durumunda bu eksikliğin giderilmesini sağlamak zorundadır. Ancak bu yapıldıktan sonra mekana uygun ekipman seçimi ve yerleşim düzenine karar verilebilir ve akustik düzenleme yapılabilir.

Gece kulübü ve bar ses sistemleri fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Gece kulübü ve bar gibi eğlence mekanlarında kullanılan ses seviyeleri oldukça yüksektir. Bu nedenle, kişilerin huzurunu ve beden ve ruh sağlığını bozacak gürültünün kontrol altına alınması amacı ile Gürültü Kontrol Yönetmeliği yayınlanmıştır. Bu yasal düzenlemede gürültünün tanımı, özellikleri ve gürültünün kontrolü için uygulanacak sınır değerler yer almaktadır. Buna göre gece kulübü, bar, lokanta, diskotek ve benzeri mekanlarda elektronik olarak yükseltilmiş müzik seslerinin seviyeleri, ses kaynağının hemen yakınında 90 dBA’yı (desibeli) aşmamak zorundadır. Söz konusu eğlence yerlerinin girişine, içerideki ses seviyesinin devamlı duyma bozukluğuna yol açabileceği şeklinde bir uyarı asılması gerekmektedir.
Bu bakımdan ses sistemleri kurulurken, birinci kısıt mekana güçlü bir yalıtım yapılmış olması, ikinci kısıt ise ilgili yasal düzenleme esaslarına uyulmasıdır.

TOP