Balo Salonu Ses Sistemleri

Balo salonu tasarlanırken, öncelikle dikkate edilen konu, akustik panel ve akustik duvar kaplamasıdır. Özellikle eğlence yerlerinde oluşan ve sürekli yükselip alçalan frekanstaki ses dalgaları, duvar ve tavan yüzeylerine çarparak rezonansa (titreşime) neden olmaktadır. Akustik paneller ve duvar kaplamaları, bu tür titreşimleri emmeye ve sesin daha net olarak duyulmasına imkan veren panellerdir. Genelde bu malzemeler, cam yünü üzerine kumaş kaplanarak üretilmektedir. Kumaş kaplı akustik paneller, örneğin balo salonunun belli köşelerine, dekoratif boyutlarda yerleştirilir ve ses dalgalarının yankılanma, çınlama ve yansıma yapması engellenir.

Balo salonlarında mimari tasarım ile akustik tasarımın bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir. Estetik ve yükseklik olarak farklı bir yaklaşımla mimari tasarımı yapılan bir balo salonu, akustik açıdan da mutlaka ele alınmak zorundadır. Mimari tasarım yapılırken, sahne, duvarlar, tavan ve misafirlerin oturacağı alanlar, akustik parametrelere uygun şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Balo Salonu Ses Sistemleri Özellikleri

Balo Salonu Ses Sistemleri Yapımı KurulumuBundan sonrası ses sistemlerini kuracak uzmanların işidir. Bir balo salonuna kurulacak ses sistemleri, salonun akustik özellikleri esas alınarak tasarlanmalıdır. Salona yerleştirilecek ses sistemi ekipmanları, sesin yankılanmasını ve yansımasını engelleyecek şekilde seçilmeli ve yerleştirilmelidir. Kısa mesafelerde yansıyan bir ses ana sesin devamı gibi duyulur (tam olmayan yankı). Ancak sesin çıkış noktası ile yansıdığı nokta arasında eğer mesafe fazla ise, bu durumda tam yankı oluşur.

Balo salonları büyük mekanlardır ve yükseklik ve genişlik dikkate alınırsa yankı sorunu kaçınılmaz olmaktadır. Buradaki problem, ses sistemlerinin yanlış seçiminden kaynaklanabileceği gibi, salonun akustik özelliklerinden de kaynaklanmış olabilir. Böyle olduğu için balo salonlarına kurulacak ses sistemlerinin, eğitimli ve deneyimli mühendisler tarafından tasarlanması gerekmektedir.

Teknik olarak sesin yansıma süresi uzadıkça, salonda çalınan müziğin veya mikrofon ile yapılan konuşmaların anlaşılabilirliği azalmaktadır. Alanın büyüklüğüne ve yüksekliğine bağlı olarak seslerin yansıma süreleri farklıdır. Bu yüzden balo salonunun akustik problemleri ancak uzman bir mühendis katkısı ile ve modern ses sistemleri teknolojisi ile çözülmektedir. Bu nedenle salonda akustiği sağlamak için, ses yansıtıcı ve yutucu panellere ihtiyaç duyulmaktadır.

Balo Salonu Ses Sistemi Fiyatları

Kısaca bir balo salonu ses sistemleri hazırlamak uzamanlık gerektiren bir iştir. Balo salonu ses sistemleri fiyatları ve kurulumu hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

TOP