Kültür Merkezi Görüntü Sistemleri Yapımı

Kültür merkezleri, milli kültürün tanıtılması amacı ile sergiler, kurslar, toplantılar, yarışmalar, gösteriler, sesli ve görüntülü programlar düzenlemek amacı ile açılan ve bu tür faaliyetlerin sergilendiği merkezlerdir. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi bir kültür merkezi, konferans salonları, çok amaçlı salonlar, sergi salonları, okuma salonları, fuayeler, folklor ve bale çalışma alanları, müzik çalışma alanları, kurs atölyeleri ve hizmet birimleri içeren kompleks bir yapıdır.

Böyle bir kültür merkezi, genel olarak bulunduğu bölgenin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda kültürel, sosyal ve tarihi etkinlikleri sergilemektedir ve en önemli bölümü çeşitli gösterilerin düzenlendiği alanlardır. Bu alanlar, yerli ve uluslararası kongrelerin, konferansların ve konserlerin düzenlenmesine imkan veren bir yapıdadır ve bu alanlarda teknik olarak tatmin edici düzeyde ses sistemleri, ışık ve aydınlatma sistemleri ve görüntü sistemleri kurulmuş olması gerekir.

Kültür Merkezi Görüntü Sistemi Özellikleri

Görüntü sistemleri kapsamına, projeksiyon makineleri, projeksiyon perdeleri, büyük ekranlar, dev ekranlar ve monitörler gibi gibi teknolojik ürünler girmektedir. Bu ürünlerin herbirinin kullanım amaçları ve kullanım alanları farklıdır. Bazı kültür merkezlerinde bir ürünlerin birkaçı bir arada kullanılmaktadır. Örneğin bir kültür merkezinde verilen bir konser, kurulu dev ekranlardan aynı anda yayınlanabilir ve sanatçının performansı daha ayrıntılı olarak izleyicilerin beğenisine sunulabilir.

Keza kültür merkezlerinde düzenlenen bir toplantı veya konferans sırasında yapılacak sunumlar için, projeksiyon makineleri ve projeksiyon perdelerine ihtiyaç duyulabilir. Bir başka örnek, kültür merkezi fuayelerine kurulacak görüntü sistemleri ile birçok bilgi paylaşımı ve tanıtım çalışması yapılabilir. Kültür merkezlerinde yer alan sergileme alanları, eğitim alanları, atölyeler ve çalışma salonları da aynı şekilde farklı görüntü sistemlerine sahiptir.

Bütün bu görsel sistemlerin ihtiyaca uygun şekilde tasarlanması, ekipmanların seçilmesi ve kurulması, uzmanlık gerektiren çalışmalardır. Bu yönde hizmet veren firmalar, deneyimli ve eğitimli kadrolara sahiptir ve kültür merkezleri için de en uygun, en modern ve en ekonomik görüntü sistemlerini projelendirmektedir.

Kültür merkezinde görüntü sistemlerinin yönetimi, teknik bölümde yapılmaktadır. Bu yüzden projelendirme çalışmalarında elektronik kontrol merkezinin tasarımı da önemli bir noktadır ve bu merkez görüntü sistemlerinin kalbidir.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!

TOP