Havaalanı Görüntü Sistemleri Kurulumu

Havaalanı otomasyon sistemleri içinde en önemlilerden biri uçuş bilgilerini paylaşan görüntü sistemleridir. Yolcuların uçuş bilgilerini takip ettikleri bu elektronik bilgi sistemi, kalkan ve inen uçakların uçuş numaraları ve kapı numaraları gibi bilgilerini gerçek zamanlı olarak göstermek için kurulan mekanik veya elektronik monitörlere ve televizyon ekranlarına bağlı çalışmaktadır.

Bu monitör ve ekranlar, havaalanı terminalinin içine ve çevresine yerleştirilmektedir. Bu arada bu sistemler internet üzerinden de kullanıcılara hizmet vermektedir.

Ayrıca havaalanı terminal binasının birçok yerinde, bilgilendirme ve tanıtım amaçlı görüntü sistemleri de kurulmaktadır. Ağırlıklı olarak LED ekranlardan oluşan bu sistemler, bir yandan da tanıtıcı ve eğlendirici görüntüler yansıtarak uçuş için bekleyen veya karşılamaya gelen insanlara hoşça vakit geçirmeyi amaçlamaktadır. Bu görüntü sistemleri bir merkezden kontrol edilmektedir ve herhangi bir tehlike anında terminal binasındaki insanları uyarmak ve yönlendirmek için de kullanılmaktadır. Genelde bu tür görüntü sistemlerinde digital signage adı verilen uygulamalar kullanılmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde istenen video ve fotoğraf görüntüleri, bilgi mesajları, kayan yazılar ve flash animasyonlar gösterilmektedir.

Havaalanı Görüntü Sistemlerinin Genel Özellikleri

Elbette bir havaalanındaki görüntü sistemleri sadece bilgi alış verişi için kullanılmamaktadır. Burada aynı zamanda güvenlik amaçlı kamera ve görüntü sistemleri de kurulmaktadır. Bugün modern bütün havaalanlarında, bu arada örneğin açılışı yeni yapılan İstanbul Havaalanı’nda bu tür görüntü sistemleri ile güvenliğe yönelik şüpheli hareketler tespit edilmektedir. Bu havaalanlarında güvenlik, üst seviyede ve en son teknolojilerle sağlanmaktadır. Örneğin, havaalanı çevresine artık polis ya da jandarma için kontrol kuleleri yapılmamakta, bunun yerine görüntü sistemleri ile kontroller yapılmaktadır. Sabit kameralar, pan, tilt, zoom özelliğine sahip ve kamera açısı dijital olarak kontrol edilen ve değiştirilebilen kameralar, termal kameralar ve fiberoptik sensörler ile tespit edilen en küçük bir hareketlilik hemen güvenlik güçlerine iletilmektedir.

Bununla birlikte terminal ve otoparklardaki bulunan binlerce akıllı kamera, önceden belirlenen kusurlu hareketleri izlemekte ve tespit edilen hareketler yine güvenlik güçlerine bildirilmektedir. Bu arada otoparklarda plaka tanıma sistemleri ve terminal alanında yüz tanıma sistemleri bulunmaktadır. Bütün bu görüntü sistemleri havaalanı güvenliğini sağlamaya yöneliktir. Havaalanı görüntü sistemi fiyatları ve çeşitli ürünlerimizi için lütfen iletişime geçiniz.

TOP