Eğlence Merkezi Görüntü Sistemleri Yapımı

Bugünün eğlence merkezleri, sadece yeme içme, alışveriş ve düz bir eğlence anlayışından çok uzak, çağdaş sanatlar, müzik, tasarım, performans, çeşitli disiplinler arası etkinlikler, kültürel toplantılar ve workshop’lar içeren bir aktiviteler bütününü ifade etmektedir.

Bunun yanı sıra İstanbul’da Disneyland benzeri tema parklar da açılmaktadır. Bu mekanlar, hem birer eğlence parkı, hem de içinde yer alan alışveriş merkezi, sinema ve bowling salonu ve yeme içme mekanları ile oldukça büyük birer yaşam ve eğlence kompleksleridir. Özellikle çocuklara hitap eden ama büyüklerin de hoşça vakit geçirebildiği bu tür eğlence merkezlerinin sayısı artmaktadır. Hatta çocukların gelecekte olmak istedikleri meslekleri bugünden yaşayarak görmelerine imkan tanıyan küçük şehirler de bulunmaktadır. Bu mekanlarda çocuklara, eğlence ve eğitim bir arada sunulmaktadır.

Eğlence Merkezi Görüntü Sistemi Özellikleri

Bütün bu eğlence merkezleri tasarımında ses sistemleri ve ışık ve aydınlatma sistemleri çok önemlidir. Ses ve ışık sistemlerinin insanlar üzerinde etkisi inkar edilemez. Ancak aynı oranda görüntü sistemlerinin tasarımı ve kurulması da önemli olmaktadır.

Yukarıda da değinildiği gibi temel amaç ziyaretçileri eğlendirmek olsa da eğlence merkezleri büyük ölçüde bilgilendirme ve mesaj verme fonksiyonlarına da sahiptir.

Burada önemli nokta, söz konusu görüntü sistemlerinin doğru tasarlanması, ekipman ve malzemelerin doğru seçilmesi ve bunların doğru kurulmasıdır. Bu yapıldığı takdirde eğlenceden beklenen performans o oranda yüksek olur.

Bar gece kulübü videowall sistemleriÖrneğin eğlence merkezlerinde kullanılan görüntü sistemleri arasında videowall görüntü sistemleri de bulunmaktadır. Videowall sistemi, dijital resim veya video görüntülerini, görüntü kalitesi bozulmadan ve aynı anda, birden fazla ekrana yerleştiren bir sistemdir. Bu görüntüler birbirine eklenmiş LED ekranlarda veya DLP küpler adı verilen video küp sistemlerinde verilmektedir. Görüntünün bu şekilde ekranlara paylaştırılması ile görüntü kalitesi bozulmamakta ve çeşitli yönlerden görüntülerin izlenmesi sağlanmış olmaktadır. Bu tür sistemlerde orijinal görüntüler bir kontrol odasında sisteme girilmekte ve görüntülerin paylaştırılması ve ölçeklendirilmesi işlemleri bu merkezde yapılmaktadır. Daha sonra görüntüler farklı kanallara ayrı ayrı gönderilmektedir.

Videowall sistemlerde, ekranlara farklı parlaklık seviyeleri uygulanmakta ve sistemin kullanıldığı yerde, insanların ilgileri seri bir şekilde toplanabilmektedir.

TOP