Balo Salonu Görüntü Sistemleri Kurulumu

Belli bir amaçla düzenlenen ve oldukça geniş katılımlı danslı toplantılara balo denmektedir. Yapıldığı yer ve amaca göre baloların, şehir balosu, resmi balo, çocuk balosu, özel balo, maskeli balo veya kostümlü balo gibi çeşitleri vardır. Aslında balo düzenleme alışkanlığı on üçüncü yüzyılda Ortaçağ Avrupası’nda Hıristiyanlık dünyasında başlamıştır. Kısa sürede de yayılmıştır.

Ülkemizde yapılan ilk balolar, İstanbul’da yabancı elçilik binalarında olmuştur. Cumhuriyet ilan edildikten sonra resmi devlet törenleri olarak ya da halk arasında özel balolar düzenlenmeye başlamıştır. Ülkemizde ilk olarak balo, 1925 yılında Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara Türk Ocağı’nda verilmiştir. Sonraki yıllarda Gazi Orman Çiftliği’nde de balolar tertip edilmiştir. Bu balolar, ülkemizin medenileşmesi yolunda önemli adımlar olarak görülmüştür. Özellikle bayanların bu balolara katılması çok anlamlıydı. Çok geçmeden Kızılay, Cumhuriyet Halk Partisi, Türk Hava Kurumu, Çocuk Esirgeme Kurumu ve bazı gazete kuruluşları da balolar düzenlemeye başlamıştır.

Balo Salonu için Görüntü Sistemleri Özellikleri

Bugün de özellikle nikah törenlerinde ve bazı resmi kutlamalarda balo düzenlenmektedir. Bu danslı ve resmi giyimli toplantılarda balo düzenlenen salonun özel olarak hazırlanması gerekmektedir. Bu hazırlıklar sadece davetlilere hizmet verilmek anlamında değil, aynı zamanda salonda gerçekleştirilecek özel etkinlikler için ses sistemleri, ışık ve aydınlatma sistemleri ve görüntü sistemleri tasarım çalışmalarını kapsamaktadır.

Balonun düzenleniş amacına bağlı olarak çoğu zaman konuklara görsel etkinlikler sunulabilir. Bunlar bir takım fotoğraflar içeren slayt gösterileri olabilir. Ya da video gösterileri de olabilir. Burada önemli nokta, görüntü sistemleri kuracak firmanın deneyimli ve eğitimli olmasıdır. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, görüntü sistemleri olarak projeksiyon cihazı, LED ekranlar ve projeksiyon perdeleri de bu gelişimden nasibini alıyor.

Örneğin videowall sistemler, balo salonlarına da kurulmaktadır. Bu görüntü sistemi, birden fazla LED ekran birbirine eklenerek oluşturulmaktadır. Ekranların birleştiği yerlerdeki çizgi giderek incelmektedir. Bir projeksiyon cihazının parlaklığı düşüktür ve gün ışığında görüntüler silik olabilir. Oysa videowall görüntü sistemlerinde görüntü çok parlaktır ve açıkhavada bile net görüntü alınabilir. Ayrıca projeksiyon cihazında lamba çok kullanıldıkça parlaklık düşer. Oysa videowall görüntü sistemlerinde LED ekranlar her zaman aynı parlaklık değerini korur.

TOP