Amfi Tiyatro Görüntü Sistemleri

Amfi tiyatrolar, neredeyse 2000 yıl öncesinden itibaren her zaman, insanların kültürel yaşamlarının önemli bir unsuru olmuştur. Bu alanlarda bir yandan tiyatro oyunları sergilenirken bir yandan da kanlı gladyatör dövüşleri yapılmıştır. Bu amfi tiyatroların önemli bir bölümü günümüze kadar ayakta kalmıştır. Bu amfi tiyatroların bir kısmı, antik şehirlerin içinde, sadece ziyaret amaçlı olarak kullanılsa da, gerçekten dimdik ayakta olan bazı dev amfi tiyatrolar, bugünün kültürel etkinlikleri için kullanıma açılmıştır. Yetenekli mimarlar tarafından zamanının atmosferine uygun şekilde restore edilen bu amfi tiyatrolarda, modern ışık ve aydınlatma sistemleri, ses sistemleri ve profesyonel görüntü sistemleri kurulmaktadır. Bugün hala bu tiyatroların bu şekilde kullanıma açılmasının, amfi tiyatroların yüzlerce yıllık tarihi dokusuna ne kadar zarar verdiği, tartışılan bir konudur. Ancak her şeye rağmen gerekli önlemlerin alındığı ve bu tarihi alanların yapısal özelliklerinin zarar görmediği ifade edilmektedir.

Bir zamanlar kanlı savaşların ve yarışmaların yapıldığı ve çeşitli oyunların sergilendiği anfi tiyatrolarda bugün konserler verilmekte, operalar ve tiyatro oyunları sahnelenmekte ve çeşitli ilginç festivaller düzenlenmektedir.

Örneğin Roma’da bulunan Kolezyum dünyanın yeni yedi harikasından biridir. MS 70 yılında tamamlanan bu tiyatro 50 bin kişinin üzerinde bir kapasiteye sahiptir. Ülkemizde de birçok anfi tiyatro bulunmaktadır. Bunlardan Antalya’da bulunan Aspendos, bugün de kültürel etkinlikler için kullanılmaktadır. Kapasitesi yaklaşık 15 ile 20 bin kişi arasındadır.

Amfi Tiyatro Görüntü Sistemleri Özellikleri

Amfi tiyatrolar açık hava alanlarıdır ve buraların ışık, ses ve görüntü sistemleri için çok özel çalışmalar yapılması gerekmektedir. Yukarıda da değinildiği gibi tasarımda en önemli husus, yapının tarihi özelliklerine zarar vermemektir. Bu açıdan amfi tiyatrolarda tasarım çalışmaları, sadece teknik enstrümanların doğru seçilmesi ve yerleştirilmesini değil, daha büyük ölçüde yapının tarihi dokusunun tanınmasını da gerektirmektedir.

Bir amfi tiyatroda görüntü sistemleri kuracak firmaların, tarih karşısında da sorumlulukları bulunmaktadır. Bu yapılar çok büyük ve geniş yapılar oldukları için, buralarda kurulacak görüntü sistemleri daha ziyade uzaktaki izleyicilere daha yakın bir izleme imkanı sağlayacak projeksiyon sistemleri ve dev ekranlar olmaktadır. Günümüz teknolojisinde oldukça büyük ama yapıya fazla ağırlık vermeyecek projeksiyon perdeleri ve dev ekranlar kullanılmaktadır. Amfi tiyatro görüntü sistemleri fiyatları için lütfen arayınız.

TOP