Stadyum Aydınlatma Sistemleri

Stadyum ışık ve aydınlatılma sistemlerinin yapılmasına günümüzden sadece 60 yıl kadar önce başlanmıştır. O zamanın imkanları ile belli bir düzeyde aydınlatma yapılmaya çalışılmıştır. Örneğin Belçika’da bir stadyum aydınlatması için 14 direk üzerine 56 tane 125W gücünde civa buharlı lambalar konulmuştur. Tabi çok güçlü bir aydınlatma elde edilememiştir. Ancak bir ilk olması açısından önemlidir. Ama kısa sürede stadyumların aydınlatmasında çok büyük yol katedilmiştir.

Günümüzde stadyum ışık ve aydınlatma sistemleri için çok sayıda 1000W ve 2000W aralığında LED veya standart projektörler kullanılabilmektedir.

Stadyum Işık ve Aydınlatma Sistemi Özellikleri

Stadtyum Aydılatma 2000W LEDBugün spor alanlarının ışık ve aydınlatma sistemleri için belirlenmiş standartlar bulunmaktadır. Bunlardan biri TS EN 12193 standardıdır. 2009 yılında yayınlanan bu standardın başlığı şu şekildedir: Aydınlatma ve ışık - Spor aydınlatması. Bu standart, sadece futbol değil, yapılan bütün spor dallarını kapsamaktadır ve stayumlara ışık ve aydınlatma sistemi kuracak firmaların bu standart koşullarına uymaları gerekmektedir. Ancak uygulamada bir problem yaşanmaktadır. Söz konusu standart, daha çok amatör amaçlı kullanılan spor alanlarının en düşük aydınlatma değerlerini belirlemektedir. Özellikle televizyon yayını gerektiren daha profesyonel aydınlatmaları kapsamamakta ve bu konuyu ilgili federasyonlara bırakmaktadır. Yine de futboldan voleybola, halterden basketbola kadar çok sayıda açık ve kapalı spor alanları için aydınlatma değerlerini içermektedir ve bu bakımdan önemlidir.

Stadyum ışık ve aydınlatma sistemleri kurulurken, yatay aydınlatma değerleri, aydınlatmaya ait düzgünlük değerleri, gerek duyuluyorsa düşey aydınlatma değerleri ve renk geriverim değerleri göz önünde tutulmak zorundadır. Genel olarak aydınlatma çalışmalarında üç farklı seviye uygulanmaktadır: üst seviye (ulusal müsabakaların yapılacağı alanlar için), orta seviye (bölgesel müsabakaların yapılacağı alanlar için) ve düşük seviye (yerel müsabakaların yapılacağı alanlar için).

Stadyum Işık ve Aydınlatma Sistemleri Fiyatları

Günümüzde, televizyonlardan yayınlanan profesyonel karşılaşmalarının yapılacağı stadyumların aydınlatma çalışmalarında, stadyumdaki seyircilerin ve sporcuların ihtiyacından çok, televizyon yayınlarında daha iyi bir görüntü elde edebilmek hedeflenmektedir. Bu yüzden aydınlatma çalışmalarında ışık tasarımcıları kadar canlı yayın uzmanlarının görüşlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle uluslararası federasyonlar, kendi ihtiyaçları olan aydınlatma değerlerini kendileri tespit etmektedir. Örneğin FIFA, gerekli aydınlatma için oldukça ayrıntılı bir teknik kitapçık yayınlamıştır. Bir ışık tasarımcısının geresinim duyacağı bütün bilgiler bu kitapçıkta yer almaktadır.

Bu standartlara göre hesaplamaları yapılan stadyum ışık ve aydınlatma sistemleri için özel fiyat çalışması yapılmaktadır. Lütfen iletişime geçerek talepte bulununuz.

TOP