Restoran Aydınlatma Sistemleri Yapımı

Restoran ışık ve aydınlatma sistemleri yapılırken, mimari tasarım ve dekorasyon çalışmaları arasında, ışık ve aydınlatma tasarımı önemli bir yer tutmaktadır. Bir restoranın tercih edilme kriterleri arasında aydınlatma, hiç de küçümsenecek boyutta değildir. Bir restoranın atmosferi, en az yemek ve servis kalitesi kadar önemlidir. Müşterilerin aynı restoranı bir kere daha tercih etmelerinde, aydınlatma özellikleri ön sıradadır.

Bir restoranın genel konseptine bağlı olarak yemek yenilen bölümünde, giriş bölümünde, gıda depolama bölümünde, bulaşık yıkama bölümünde ve pişirme bölümünde ne kadar aydınlatma seviyesi olması gerektiği standartlarda yer almaktadır. Bu standartlara uyulması durumunda, restoranın çeşitli bölümlerinde yeterli ve kaliteli bir aydınlatma sağlanabilir.

Genel olarak restoranlarda dört aydınlatma yöntemi uygulanmaktadır: doğal aydınlatma, ortam aydınlatması, vurgu aydınlatması ve dekoratif aydınlatma. Mümkün olan her durumda doğal ışığın, yani gün ışığının restorana alınmasında yarar görülmektedir. Bu durumda bir yandan doğallıktan yararlanılacağı gibi bir yandan da enerji tasarrufu yapılmış olmaktadır.

Restoran Işık ve Aydınlatma Sistemleri Yapımı ŞemasıBir restoran için en önemli faktör ortam aydınlatmasıdır. Bunun için genelde eşit aralıklarla yerleştirilen aydınlatma elemanları, ortamda homojen bir aydınlatma sağlar. Vurgu aydınlatması, restoran içinde dikkat çekilmek istenen bölüm veya objeleri daha görünür kılmak için uygulanır. Dekoratif aydınlatma ise, daha çok özel aydınlatma teknikleri ve modern aydınlatma ekipmanları kullanılarak yapılan ve ışıklı aksesuarlar yaratmak için uygulanan bir yöntemdir.

Restoran Aydınlatma Sistemleri Özellikleri

Tasarımcılar, restoranların aydınlatılması çalışmalarında avizeler, aplikler, spot ışıklar, sarkıtlar, lineer aydınlatmalar ve LED lambalar kullanmaktadır. Bir restoranda kullanılan elektrik enerjisinin hemen hemen yüzde onu aydınlatma amaçlı kullanılmaktadır. Bu nedenle işletmelerin enerji tasarrufu konusunda çaba göstermeleri gerekir. Bunun için de azami ölçüde doğal ışıktan yararlanmak ve genel olarak enerji verimli ışık kaynakları kullanmak önemlidir.

Restoran Işık ve Aydınlatma Sistemleri Fiyatları

Uzmanların görüşlerine göre bir restoranın kötü kurgulanmış bir aydınlatma sistemi, harika bir dekorasyonu, lezzetli yiyecekleri ve mükemmel bir servisi bile gölgede bırakabilir. Zayıf ve rahatsız edici bir aydınlatmanın verdiği kötü etkileri bu sayılanların telafi etmesi mümkün değildir. Kısaca iyi yapılmış bir ışık ve aydınlatma düzeni, keyifli bir yemek deneyimi için son derece önemli olmaktadır. Restoran Işık ve Aydınlatma Sistemleri fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

TOP