Konser Salonu Işık ve Aydınlatma

Aydınlatma tasarımı genel olarak bir sanat olarak kabul edilmektedir. Gerçekten de ışık kaynaklarını doğru kullanarak, aydınlatılan mekan ile bu mekandaki insanlar arasında etkili ve huzurlu bir ilişkinin kurulması sağlanmaktadır. Işığın fiziksel ve psikolojik olarak insanlar üzerinde yarattığı etkiler bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Işık ve aydınlatma sistemleri kurmak bir sanattır, çünkü bu çalışmanın içinde bir tasarım yatmaktadır, estetik ve subjektif bir takım kriterler uygulanmaktadır.

Konser Salonu Aydınlatma Sistemi Özellikleri

Konser salonu ışık aydınlatma sistemleri

Aydınlatma tasarımı yapılırken, esas olarak insanların kendilerini iyi hissetmeleri dikkate alınmaktadır. Konser salonu için de durum farklı değildir. Bir konser izlemeye gelen kişilerin, konser sırasında ışıklandırmadan etkilenmeleri kaçınılmazdır. Doğru ışık ve aydınlatma sistemleri seçilerek doğru kurulmuş bir aydınlatma sistemi, konser performansı üzerinde doğrudan etkilidir.

Teorik olarak ışık farklı tonlara sahiptir ve verdiği renk tonları ile ortamın atmosferini hemen değiştirebilir. Bu yüzden bir konser salonunda kullanılacak ışık türleri, hem izleyiciler hem de konserin performansı üzerinde etkilidir.

Renk sıcaklığı, bir konser salonunda hoş bir ambiyans yaratır ve salondaki objelerin görünür kılınmasına yarar. Bu yüzden konser salonunda hangi ışık tonunun kullanılacağı önemli bir karardır. Soğuk tonlu renklerin ağırlıklı olduğu bir salonda sıcak ışık tonlarının kullanılması, renklerin daha soluk ve cansız algılanmasına neden olur. Buna karşılık sıcak ton renklerin ağırlıklı olduğu bir salonda soğuk ışık kullanılması da doğru bir yaklaşım değildir. Genelde salondaki görünüm tamamen aydınlatma ışığının kalitesine bağlıdır. Bu yüzden kullanılacak ışık kaynaklarının seçimi, rengi ve yerleştirilmesi mühendislik çözümleri gerektirmektedir.

Konser salonu ışık aydınlatma elemanları

Konser Aydınlama Özel Elemanları

Konser salonlarında salonun aydınlatmasından daha önemli bir konu sahnenin ışık ve aydınlatmasıdır. Günümüzde ışık teknolojileri de gelişmektedir ve sahne için profesyonel ışık ve aydınlatma sistemleri kurulmaktadır. Bu kapsamda olmak üzere lazer ışık, strobe ışık, hareketli robot, sahne spotları ve ışık kontrol masaları ile sanatsal aydınlatmalar yapılabilmektedir.

Konser Salonu Işık ve Aydınlatma Sistemleri Fiyatları

Konser salonlarında mükemmel ışık kalitesi elde etmek ve tasarlanan ışık düzenini korumak için profesyonel bir yaklaşımla tasarım yapmak ve hem salona estetik bir görünüm kazandırmak, hem de sahne salonun ergonomik özelliklerini bozmamak gerekmektedir. Konser salonu ışık ve aydınlatma sistemleri fiyatları ve kurulumu hakkında bilgi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

TOP