Havaalanı Aydınlatma Sistemleri Kurulumu

Havaalanı ışık ve aydınlatma sistemleri, tamamen mühendislik bilgi ve deneyimi gerektiren sistemlerdir. Sadece havaalanlarına özgü aydınlatma sistemleri ve ekipmanları, ancak bunların dilinden anlayan uzmanlar tarafından tasarlanmalıdır. Havaalanı aydınlatma sistemi iki kategoride iç aydınlatma ve pist aydınlatması olarak incelenebilir. Örneğin, yer üstü tip pist kenar armatürü, yer üstü tip taksiyolu kenar armatürü, pist koruma armatürü, portatif pist aydınlatma armatürü, gömülü tip taksiyolu kenar armatürü, gömülü tip tekerlek temas bölgesi armatürü, gömülü tip pist sonu eşik armatürü, gömülü tip yaklaşma armatürü, yer üstü tip yaklaşma eşik ve pist sonu armatürü, gömülü tip heliport kenar armatürü ve havaalanı bikını (döner far). Bu havaalanı ışık ekipmanlarının her birinin kendine özgü kullanım amaçları bulunmaktadır.

Havaalanı Aydınlatma Sistemi Yapımı FiyatlarıAyrıca tasarımcılar bu tür sistemleri kurarken yerli ve yabancı standartlara uymak zorundadır. Bu konuda dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • TSE IEC/TS 61827 Elektrik tesisleri - Hava alanlarındaki aydınlatma ve işaret ışıkları için - Helikopter pistlerinde ve hava alanlarında kullanılan gömülü ve yükseltilmiş aydınlatma armatürlerinin karakteristikleri standardı
  • TS EN 61822 Elektriksel tesisler - Hava alanlarındaki aydınlatma ve işaret ışıkları için - Sabit akım regülatörleri
  • TS EN 61823 Elektrik tesisleri - Hava alanlarındaki aydınlatma ve işaret ışıkları için - AGL seri transformatörler

Bunun dışında aydınlatma sistemleri ve ışıklı yönlendirme ekipmanları, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bir kuruluş olan Federal Havacılık Kurulu (FAA) tarafından belirlenen standartlara uygun şekilde kurulmalıdır. Bu kuruluşlar tarafından, havaalanlarında kullanılacak lambaların yanıp sönme sıklıkları, renkleri ve başka koşulları belirleyen direktifler hazırlanmıştır.

Havaalanı için Özel Aydınlatma Sistemleri Yapımı

Havaalanı ışık ve aydınlatma sistemleri, uçakların ve helikopterlerin güvenli olarak inişlerine ve kalkışlarına görsel olarak destek olmak için kullanılmaktadır. Özellikle havaalanlarının konumları, mimari şekilleri ve kullanım amaçlarına göre tasarlanan bu sistemler, yaklaşma sırasında, herhangi bir yanılgıya düşmeden havaalanlarının yerlerini tespit etmeleri konusunda pilotlara yardımcı olmaktadır.
Genel olarak havaalanlarında kapsül lambalar kullanılmaktadır. Ancak günümüzde LED teknolojisi oldukça gelişmiştir ve LED aydınlatma artık havaalanlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Kapsül lambaların kullanım süreleri 850 ile 1500 saat arasında değişirken LED ampullerin kullanım süreleri 100 bin saati aşmaktadır.

TOP