Amfi Tiyatro Aydınlatma Sistemleri

Amfi tiyatro dendiği zaman günümüzde daha çok tatil köylerinde ve büyük parklarda çeşitli gösterilerin yapıldığı, bazen konserlerin düzenlendiği, sahne oyunlarının sergilendiği ve antik dönemdekilere benzer mimaride inşa edilmiş olan yapılar akla gelmektedir.

Amfi tiyatro denildiği zaman akla ilk gelen yapılar, Romalılar zamanında çeşitli gösterilerin yapıldığı, bazen gladyatörlerin savaştığı, bazen de vahşi hayvan oyunlarının düzenlendiği, genelde kanlı gösterilerin sergilendiği yapılar akla gelmektedir. Bunların bir kısmı günümüze kadar sağlam şekilde gelmiştir ve ziyaretçilere açılmıştır. Bir kısmı ise oldukça iyi durumdadır ve bugün de konserler, operalar ve tiyatro gösterileri için kullanılmaktadır.

Amfi Tiyatroda Işık Kullanımı

Ancak her iki durumda da bugün kullanılan bu yapıların sergilenen performansa bağlı olarak ışıklandırılması gerekmektedir. Amfi tiyatorlar, mimari özelliklerine göre antik dönemlerde olsun bugün olsun son derece güçlü akustik özelliklere sahiptir. Bugün de amfi tiyatrolar bu özellikleri yüzünden tercih edilmektedir. Burada önemli nokta ışık ve aydınlatma sistemlerinin kurulmasıdır. Çünkü özellikle antik dönemlerden kalma amfi tiyatrolara ışık ve aydınlatma sistemi kurulurken, yapının orijinal özelliklerinin korunması ve zarar görmemesi gerekmektedir. Bu bakımdan Amfi Tiyatro Işık ve Aydınlatma Sistemleri çalışmalarında bir mühendislik çalışması gerekmektedir.

Aşağıdan yukarı doğru yükselerek gelen ve yarım daire şeklinde inşa edilen amfi tiyatrolar, antik dönemlerde belki meşalelerle aydınlatılıyordu ama günümüzde, üstün özelliklere sahip ışık ve aydınlatma sistemleri kullanılmaktadır. Bir aydınlatma sisteminin kurulması, mevcut ışıklandırma sistemlerin özelliklerinin iyi bilinmesini ve doğru bir kompozisyon oluşturulmasını gerektirir.

Amfi Tiyatro Aydınlatma Sistemi Özellikleri

Profesyonel bir aydınlatma sisteminin kuruluşu sırasında, özellikle uzun süreli kullanılacak aydınlatma sistemlerde, birçok ışık kaynağının bir arada ve koordineli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunu sağlayacak özel sistemler arasında en yaygın olanı ışık kontrol panelleridir.

Işık masası da denilen ışık kontrol panelleri, amfi tiyatronun genel aydınlatması ve sahne aydınlatması tasarımı için kullanılan çeşitli ışık kaynaklarının bir arada ve tek bir noktadan kontrol edilmesini sağlamaktadır. Işık masası üzerinden lazerler, tarayıcı ışıklar, ultraviyole ışıklar, spot ışıklar, ışık robotları, flaşörler ve daha birçok ışık sistemi kontrol edebilmektedir. Bu amaçla bilgisayar yazılımları da kullanılmakta ve hatasız bir şekilde aydınlatma sağlanmaktadır.

Amfi Tiyatro Işık ve Aydınlatma Sistemleri fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

TOP